Coder  
 

winkalk - propozycja (Forum)

wysłane lolek, 26.01.2019, 14:40

Jak pisali przedmówcy, jest to najmniej dokładnie pomierzona wielkość, przepisujemy to ręcznie w instrumencie i robimy przy tym błędy.
Jest to też niewygodne i nie ma chyba żaden producent sprzętu dobrego patentu na ten pomiar. Spuśćmy tez zasłonę milczenia na tych geniuszy z powiatów, którzy wciąż przy modernizacjach osnowy 3 klasy stosują poligony z dziurkami w centrze, zamiast z bolcami pomiarowymi do tyczek.
Nie pisałem o wyrównaniu pojedynczego oczka niwelacji, tylko o czasem dość złożonej sieci, gdzie finalnie z niemal każdego stanowiska "niwelacji" jednocześnie robiony jest pomiar pikiet.
Zazwyczaj nawiązaniem xy są punkty z GPS, za to nawiązania wysokościowe to repery bez współrzędnych xy, które są mierzone razem z pikietami i są różnie rozmieszczone na obszarze objętym pomiarem. Czasami trzeba dojść ciągiem tachimetrycznym "ze środka" od jakiegoś reperu, co też się opłaca, jeśli teren jest trudny dla niwelatora, możemy stosować dłuższe i strome celowe.
Bywa, że na jednym stanowisku jest kilka nawiązań, bo np. wcięcie jest na 3 punkty xy, zmierzony reper i wystawione dwa punkty osnowy pomiarowej, z których rozwijane są np. ciągi, na drugim końcu nawiązane podobnie i jeszcze jakieś repery ścienne zmierzone po drodze.
Najciekawiej jest przy pomiarze osnowy realizacyjnej na budowach, gdzie mam bardzo dużo różnych obserwacji do np. znaczków ściennych i finalnie każdy punkt ma mieć xyz do tyczeń i na dodatek jednorzędowo wyrównane po inwentaryzacji powykonawczej dla ośrodka wg standardów.
W sumie nie ma też problemu z ciągiem, bo do wyrównania można wrzucić już teraz, jak pisałem wcześniej, tylko pamiętając, że punkt jako numer stanowiska musi mieć inny numer i że ten punkt również stanie się punktem sieci, nad właściwym punktem, różnym o wysokość hi. On będzie miał swoje mh itd. - i to nie jest najszczęśliwsze, bo powinno się dać go wykluczyć, do wyrównania przyjmując same przewyższenia pomiędzy sąsiednimi punktami nawiązań.
I dalej moduł rejestrator musiałby mieć przełącznik lub stałą opcję "wyklucz Hi" przy obliczaniu pikiet, żeby sobie liczył z wyrównanych współrzędnych wysokość osi celowej nad stanowiskiem.
Czyli żeby nie obliczał wysokości osi celowej z rzędnej stanowiska i wysokości instrumentu z podawaniem odchyłki na nawiązaniach , tylko odwrotnie, co najwyżej podając różnicę pomiędzy osią wyliczoną a wpisaną kontrolnie z palca wysokościa instrumentu.


Wiadomości w wątku:

31317 Postów w 5817 Wątkach, 905 zarejestr. uczestników, obecnie 175 online (1 zarejestr., 174 gości)
CODER | Kontakt z administratorem
RSS-Feed
powered by my little forum